Policjant pierwszego kontaktu sprzymierzeńcem ofiar przemocy w rodzinie

Stałym elementem współpracy z Instytutem Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego jest prowadzenie przez nas wykładu dla uczestników Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Dziś takie spotkanie odbyło się w sali wykładowej Fundacji ETOH przy ulicy Mszczonowskiej. Wykład zatytułowany był  „Policjant pierwszego kontaktu sprzymierzeńcem ofiar przemocy w rodzinie”.
Kurs pod nazwą Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (SPPwR) przeznaczony jest dla osób zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie pracujących w instytucjach państwowych i organizacjach pozarządowych. W kursie biorą udział przedstawiciele różnych grup zawodowych: pracownicy pomocy społecznej, służby zdrowia, oświaty, sądownictwa, policji. Łączenie to (także w składach małych grup) ma na celu pogłębienie zrozumienia specyfiki różnorodnych zadań i przygotowanie do lepszej współpracy osób, instytucji i służb, niezbędne w planowaniu i udzielaniu pomocy osobom doznającym przemocy domowej.
Kurs ma charakter podstawowy i w założeniu stanowi wstęp do uzyskiwania i doskonalenia kompetencji zawodowych w dziedzinach wymagających specjalistycznego przygotowania, jak np.: przeprowadzanie interwencji, pomoc psychologiczna dla ofiar, terapia.
Absolwenci szkolenia stają się animatorami i realizatorami lokalnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz terenowymi współpracownikami Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, wielu z nich bierze udział w pracach i rozwijaniu Ogólnopolskiego Porozumienia Osób, Organizacji i Instytucji Pomagających Ofiarom Przemocy Domowej „Niebieska Linia”.

źródło: www.psychologia.edu.pl